Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 21/02/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Bognár Zoltán
Titlul articolului: ARÁNYMETSZÉS - Választási reform: a szavazólappal kéne foglalkozni?
Numărul fotografiilor: 2
Acces online: https://itthon.transindex.ro/?cikk=6817


Numele cotidianului

Továbbra sem egyértelmű, milyen képlet szerint szerezhetnek mandátumot a honatyák 2008-ban. A választási törvényt régóta akarják megreformálni – kis történeti áttekintés.

Kedden a reformot támogató kormánykoalíciós pártnak (PNL) és a legnagyobb ellenzéki pártnak (PSD) sikerült körvonalaznia egy közös koncepciót, de még nem adták közre törvénytervezet formájában. A legújabb változatról egyelőre csak annyi derült ki, hogy lényegesen eltér mind a PSD, mind a PC, mind a PNL, mind a PD-L által kidolgozott eddigi tervezetektől.

A legutóbbi nyilatkozatok fényében elképzelhető, hogy a parlament az utolsó pillanatban, rohamléptekben új választási törvényt fogad el – biztosra azonban még nem vehető. Jelen pillanatban három ellenzéki párt (PC, PD-L, PSD) és a kormánykoalíció nagyobbik pártja (PNL) támogatja az arányos, listás választási rendszer elvetését, kompromisszumra azonban még nem jutottak. A kormánykoalíció kisebbik tagja (RMDSZ) és a szélsőséges nacionalista ellenzéki párt (PRM) álláspontja a választási törvény módosítását illetően megegyezik: elfogadhatatlannak tartják az eddigiekben szavazásra bocsájtott alternatívákat.


Egyszóval nehéz megjósolni, milyen választási törvény lesz érvényben

a három hónap múlva esedékes helyhatósági, illetve az őszi parlamenti választások idején. Az viszont nyilvánvaló, hogy Traian Băsescu államelnök és Călin Popescu Tăriceanu miniszterelnök a közhatalom intézményeinek fedezékéből folytat állóháborút. A miniszterek kinevezése és a választási törvény módosítása körül kialakult huzavona és teátrális egymásnak-feszülés tényéből kiindulva megkockáztatható: a közpolitikai hatékonyságot másodrendűnek tekintik, céljuk mindenekelőtt a szavazatszerzés.

El kell ismerni, Traian Băsescu és stábja, illetve az általa favorizált párt – de facto pártja, az akkori PD – részéről jó lépésnek bizonyulhat, hogy népszerűségük csúcsán elhalászták a többi párttól az aránytalanabb képviseletet eredményező egymandátumos választókerületek ötletét. Ha a számítás bejön, a PD-L éppen abból kovácsolhat politikai tőkét, ami egyébként is erősítette volna.

A még folyó tárgyalások eredményétől függetlenül kijelenthető: ha a parlament még ebben a ciklusban megszavazza az új választási törvényt, azért teszi, mert Băsescunak és a PD-L-nek sikerült olyan formában tematizálni és napirendre tűzni a többségi formula kérdését, hogy a vetélytársak számára szinte lehetetlennek tűnt


népszerűségük csökkenése nélkül kitérni

a választási rendszer ilyen irányú átalakítása elől. Az elmúlt két napban a PNL és a PSD által újrafogalmazott koncepció is azt bizonyítja: nem merik elvetni az egymandátumos körzetek ötletét, de a választási rendszer arányosságát sem szeretnék túlságosan visszametszeni. A legújabb tervezetet éppen turbó üzemmódban összeszerkesztő pártok megbízottai szerint az eredmény egy teljesen eredeti, a világon egyedülálló vegyes rendszert intézményesítő választási törvénykönyv.


A többségi formula bevezetését már a kilencvenes években felvetette

néhány politikus és civil szervezet, köztük a PNL által benyújtott tervezet alapjául szolgáló koncepciót kidolgozó Pro Demokrácia Egyesület (APD). A parlamentben először a PNL nyújtott be törvényjavaslatot 1997-ben. Ezt 2003-ban ismét egy PNL-s javaslat követte (ez lenne az a koncepció, amelyért 2007 októberében a kormány felelősséget vállalt), majd 2004-ben a PSD is beterjesztett egyet.

Az egyéni választókerületes szavazási rendszer leginkább Băsescunak, illetve a PD-L-nek jön jól. És még népszerűek is lesznek tőle



A választási reform vitája 2005 augusztusában lángolt fel újra, amikor a PD nevében Emil Boc pártelnök ismét feldobta az egyéni választókerületes – értsd többségi vagy vegyes – rendszerre való áttérés ötletét, mint a romániai politikai elit kicserélődését eredményező csodaszert. Ebben az évben a PSD, a PNL és a PC is újabb törvénytervezetekkel és módosító javaslatokkal állt elő.


Eddig négy kodifikált koncepció keringett

a parlamentben az egyéni választókerületes megoldást valamilyen formában intézményesítő tervezetek formájában. A PSD, a PC, a PNL és PD-L által beterjesztett (a Băsescu államelnök által kiírt népszavazáskor felvetett) tervezet. Ezeket követi a már említett, éppen kidolgozás alatt álló legújabb jogszabály.

Az érvényben lévő választási törvény lényegét tekintve megegyezik a forradalom idején, a Nemzeti Megmentési Front (FSN) tanácsa által kidolgozott és törvényerejű rendeletben közzétett koncepcióval. A képviselőház és a szenátus tagjait egyaránt zárt listán, a megyék és a főváros közigazgatási határainak megfelelő, többmandátumos körzetekben választják.


A PC 2005 februárjában

nyújtotta be törvényjavaslatát a szenátusban. Az akkori humanisták koncepciója értelmében különböző szabályok szerint került volna sor a képviselőház és a szenátus tagjainak megválasztására. Az elképzelés szerint a választópolgárok összesen három szavazattal rendelkeztek volna: egy szavazatot a relatív többségi formulát alkalmazó egyéni választókörzetekben induló képviselőjelöltekre, egy szavazatot a többmandátumos, pártlistán induló képviselőjelöltekre, egy szavazatot pedig az egyéni választókörzetekben induló szenátorjelöltekre adtak volna le.

A tervezet szerint a többmandátumos választókerületek megfeleltek volna a területi közigazgatási egységeknek, tehát a 41 megye és a főváros, összesen 42 lenne. Az egymandátumos kerületeket úgy alakították volna ki, hogy a többmandátumos kerületet a szenátusi mandátumok számával megegyező részre osztották volna.

A szenátorokat tehát kizárólag egyfordulós, relatív többségi rendszerben választották volna, a képviselőházi mandátumok közül pedig a megyére eső szenátori mandátumoknak megfelelő számút egyfordulós, relatív többségi rendszerben, a fennmaradó mandátumokat pedig a többmandátumos körzetben, pártlistás arányos rendszerben osztották volna szét. Az országos küszöböt 5%-ban állapították volna meg. A tervezet szerint a listákra leadott szavazatok arányosan konvertálódnak mandátumokká, országos szinten kompenzációs kosár működött volna. A tervezetet a szenátus leszavazta, és már nem játszik szerepet a tárgyalások során.


A PSD 2005 márciusában

nyújtotta be törvényjavaslatát a szenátusban. A tervezet értelmében a választók két szavazattal rendelkeznének, egyiket a képviselőjelöltekre, a másikat a szenátorjelöltekre adhatják le. A mandátumok abszolút többségi formula szerint, egymandátumos választókerületekben, két forduló után kerülnek kiosztásra.

Tăriceanu nem szívesen hagyná veszni a választási rendszer arányosságát



A szenátori választókerületek kialakítása két, ugyanazon megyén belüli, egymással határos képviselői választókerület összevonásával történne. Választási koalíciók csak országos szinten jöhetnek létre. Amennyiben a kisebbségek szervezetei egyetlen választókerületben sem szereznek mandátumot, de országos szinten megszerezték az egy képviselői mandátum megszerzéséhez elegendő szavazatok 10 százalékát, egy képviselőházi mandátumban részesülnek.

A tervezetet a szenátus leszavazta, a PSD azonban továbbra is érvényesíteni kívánja néhány bekezdését.


A PNL 2005 áprilisában

terjesztette be törvényjavaslatát a szenátusban. A dokumentum tulajdonképpen egy, a választások minden szintjét – helyhatósági választásoktól az elnökválasztásig – átfogó törvénykönyv-tervezet.

A javaslat értelmében az egymandátumos szavazókörzetek regionális szavazókörzetekbe szerveződnének. A szenátori szavazókörzet két vagy három képviselői szavazókörzetből tevődne össze. A pártok és kisebbségi szervezetek számára 5 százalékos országos explicit küszöböt ír elő, választási koalíciók számára két tag esetén 7 százalékosat, majd minden párt után plusz 2 százalékot.

Az egyéni választókörzetekben azok a jelöltek szerezhetnek mandátumot, akik a legtöbb szavazatot gyűjtötték be, és pártjuk teljesíti az országos küszöböt, vagy – amennyiben pártjuk nem érte el az előírt küszöböt – , a szavazatok több mint felét megszerezték. Az első lépésben kiosztásra nem kerülő mandátumokat regionális szinten osztják ki a legtöbb szavazattal rendelkező pártok jelöltjeinek.


A PD-L 2007 júniusában

terjesztette a szenátus elé tervezetét, miszerint mind a szenátorok, mind a képviselők megválasztására egymandátumos választókerületekben kerülne sor, relatív többségi formula szerint. Azután osztják ki a mandátumokat, hogy a központi választási bizottság megállapította mely pártok teljesítették az 5 százalékos országos explicit küszöböt, illetve szerezték meg a szavazatok többségét legalább 10 választókerületben (a képviselők esetében) és 6 választókerületben (a szenátorok esetében).

Független jelöltek csak a szavazatok abszolút többségének begyűjtésével szerezhetnének mandátumot. Az egy képviselői mandátumnak megfelelő országos átlag 10 százalékának megfelelő szavazatszámot felmutató kisebbségi szervezet legtöbb szavazatot felmutató képviselőjelöltje mandátumot nyerhet, amennyiben a szervezet egyetlen körzetben sem szerzett többséget.

Az egymandátumos szavazókörzeteket a gazdasági fejlesztési régiókon belül alakítják ki, és minden régión belül a legtöbb szavazatot szerzett jelölteknek osztják ki az egymandátumos választókerületekben kiosztásra nem kerülő mandátumokat.


Amennyiben a cél valóban a parlamenti pluralizmus megőrzése,

a pártokrácia felszámolása és a szavazópolgári preferencia személyszintű érvényesülésének garantálása lenne, elsősorban nem a voksok mandátumokká való konvertálásának módszerével vagy a jelenlegi megyei, többmandátumos választókerületek feldarabolásával kellene foglalkozni, hanem a szavazási struktúrával. Magyarul azzal, hogy milyen legyen a szavazólap.

A vegyes rendszer bevezetésére törekvő politikusok azt állítják be legfőbb problémaként, hogy az arányos rendszerben a polgároknak nem áll módjukban egy meghatározott politikust támogatni szavazatukkal, csakis a párt által összeállított listát. Ez azonban nem igaz. Nem a tisztán arányos rendszer az oka annak, hogy jelen pillanatban nem áll módunkban a legszimpatikusabb politikust támogatni szavazatunkkal. Ezt a probléma a szabad lista (panachage) bevezetésével is megoldható lenne.

Ami a politikai elit frissítését illető hangzatos programot illeti: kicsi a valószínűsége, hogy ezt éppen az egyéni választókörzetek bevezetése fogja megoldani.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.